
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 437 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.1 V |
| Power Dissipation | 437 mW |
| Max Output Current | 5 mA |
| Threshold Voltage | 4.55 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Max Supply Current | 25 µA |
| Reset | Active High |
| Reset Timeout | 120 ms |
| Nominal Supply Current | 25 µA |
| Watchdog Timer | No Watchdog |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 4.64 V |
| Undervoltage Threshold | 4.55 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.64 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.46 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Accuracy | 2.4 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Active High, Active Low, Push-Pull |
Stock: 114
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00095
Ext.Price$1.00095
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00095 | $1.00095 |
| 10 | $0.73456 | $7.34560 |
| 25 | $0.66700 | $16.67500 |
| 50 | $0.62890 | $31.44500 |
| 100 | $0.59297 | $59.29700 |
